Hacivat Karagöz Gösterisi ve Kukla Sahne Oyunu

safran organizasyon hizmetleri

Tarihimizin en eski zamanlarına ait Hacivat ve Karagöz oyunu hayvan derilerine çizilmiş şekillendirilmiş ve hayali adı verilen oynatıcıları ile perdeye 2 boyutlu olarak yansıtılan bir gösteridir. Seslendirmesi ve oynatılması hayaliler tarafından yapılan bu gösteri aynı zamanda birkaç ekipman ile de (tef, zil vb) oyun içi seslendirmeleri yapılmaktadır. Hacivat ve Karagöz sürekli tartışan ancak yinede birbirlerinden vazgeçemeyen iki karakterdir ve bunu seyirciye son derece güzel bir şekilde aktarırlar. Bir başka gösteri ise Hacıvat ve Karagöz kostümlerini giyerek animatörlerimiz tarafından sergilenmesidir. Büyüklere nostalji yaşatan, küçüklere ise farklı gelecek bir gösteri sunabilirsiniz. Tiyatrocularımız eğitimlerini almış, sanatçı kişilikleri yüksek, değerli oyunlarda yer almışlardır.

Hacivat Karagöz Gösterisi ve Kukla Sahne Oyunu

Hacivat ve Karagöz Gösterisi Nedir?

Çok eski zamanlardan gelen Hacivat ve Karagöz oyununun maalesef ki hangi kültürden geldiği, ne zaman ortaya çıktığı bilinmemektedir. Bir rivayete göre ve kabul edilen olarak Bursa’da demirci ustası olan Karagöz ve ustabaşı Hacivat arasındaki atışmalardır. Hacivat ve Karagöz’ün vefatından sonra bu atışmalar sahneye yansıtılmıştır.

  • Doğum günleri; çocuktan yetişkine tüm doğum günlerinde eğlenceli anlar yaşamak ve gülerken düşünmek için Hacivat Karagöz gösterileri tercih edilebilir.
  • Ramazan etkinlikleri; genellikle nostaljik etkinliklerin düzenlendiği ramazan etkinliklerinde Hacivat Karagöz gösterileri vazgeçilmez olacaktır. En çok sergilenen etkinlik Ramazan etkinlikleridir.
  • Okul şenlikleri; okul şenliklerinde tercih edebileceğiniz bu gösteri çocuklarınızı güldürürken yetişkinleri ise eskilere götürecek ve unutulmaz bir şenlik gerçekleştirmenizi sağlayacaktır.

AVM etkinlikleri, açılış, indirim, kampanya, kutlama gibi etkinliklerde Hacivat Karagöz gösterilerine yer verebilirsiniz.

Hacivat Karagöz Gösterisi ve Kukla Sahne Oyunu

Hacivat Karagöz Gösterisi ve Kukla Sahne Oyunu Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin Tıklayınız